Image default
Rădăuți Suceava

FC Botoșani II – Bucovina Rădăuți 0-2, în Liga a III-a de fotbal

Vineri, 25 octombrie, pe Stadionul „1 Mai” din Dorohoi, în cadrul etapei cu numărul X al Ligii a III-a, Seria I, la fotbal, CSM Bucovina Rădăuți a întâlnit, în deplasare, cea de-a doua echipă a prom dizivionarei FC Botoșani.

Elevii lui Dorin Goian și Daniel Bălan au reușit din nou o partidă foarte bună, la final reușind să își adjudece toate cele trei puncte, după ce s-au impus cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Stoian și Alecsandru. Astfel, a devinit a doua echipă care reușește să câștige la Dorohoi, după liderul Aerostar.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, tinerii jucători ai echipei din Botoșani reuşind să dea o replică dârză fotbaliștilor rădăuțeni. Au fost ocazii de ambele părți, CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI amenințând poarta gazdelor prin Ionuț Plămadă și prin loviturile de cap ale lui Vitu și Mihăieș, iar FC BOTOȘANI 2 replicand prin contraatacul periculos al lui Longher, mingea șutată de acesta fiind deviată în corner.

Repriza secundă avea să aducă liniștea în tabăra oaspeților care au înscris rapid prin Stoian, în minutul 51, care a șutat din careu, după ce mingea lovise bara transversală în urma unei lovituri de cap a lui Plămadă.

Zece minute mai târziu, rădăuțenii reușesc să se desprindă pe tabela de marcaj, după ce Alecsandru șutează frumos la colțul lung, după o pasă foarte bună primită de la Netbai.

Și Vitu a reușit să înscrie cu o lovitură de cap, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Până la final scorul putea lua proporții dar Busuioc, Stoian și Coroamă nu au putut introduce mingea în poartă.

Doi la zero pentru CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI avea să fie scorul final, spre bucuria numerosilor spectatori veniți de la Rădăuți să își susțină favoriții!

În urma acestui rezultat CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI ocupă locul trei in clasament cu 22 de puncte urmând ca sâmbătă 2 noiembrie, de la orele 14.00, să întâlnească în următoarea etapă, pe Stadionul „Municipal” Rădăuți, echipa Ozana Târgu Neamț.

CSM Bucovina Rădăuți a început meciul cu următoarea distribuție : ZVORONCIUC – ALECSANDRU – ANTONESEI – MIHĂEȘ – COAJĂ – VITU (CPT) – SAHLEAN – UNGURIANU – PLĂMADĂ – NETBAI – STOIAN. Au mai intrat : BUSUIOC – BEJENAR- ȚAPU și COROAMĂ.

Antrenori: Dorin Goian, Daniel Bălan și Marius Lup.

Foto : Cristian Plosceac